اگرچه در کشور امروزی ما کدنویسی امری کاملا تخصصیست ولی بنظر میرسد جهان مدرن مسیری متفاوت را پیش روی دارد. هفته پیش ویدیو جالبی توسط شرکت نوبنیاد code.org  منتشر شد که از زبان بزرگان برنامه نویسی دنیا، کدنویسی را بعنوان یک امر واجب برای همگان  معرفی کرد. همین بهانه ی کوچکی بود برای این پست و معرفی ۲۰ وب سایتی که میتوان از طریق آنها به آموزش رایگان برنامه نویسی پرداخت.

نکته جالب اینجاست که برخی از بهترین وب سایت های زیر یا فیلتر شده اند ویا IPهای ایرانی را تحریم کرده اند.

۱-code.org

code.org

این پروژه که به تازکی توسط هادی پرتوی راه اندازی شده است، هدف خود را آموزش کدنویسی به همگان می داند. با عضویت در آن می توانید از آکادمی های مختلف کد بهره مند شوید و از editorها و compilerهای آنلاین استفاده کنید.

۲- Coursera

Courseera

Coursera یک پروژه ی کوچک آموزشی از دانشگاه استنفورد بود که به یک استارت آپ بزرگ تبدیل شد. هم اکنون می توانید در بیش از ۲۰۰ کورس از ۳۳ داشگاه جهان شرکت کنید و بصورت رایگان از تعالیم اساتید بزرگ بهره ببرید.

۳- Udacity

Udacity-21st-Century-University1-520x170

udacity که در حال حاضر از ۱۳ کلاس متنوع تشکیل شده است، با به چالش کشیدن کاربران خود، مباحث را به آنها آموزش می دهد. در این سایت علاوه بر آموزش کدنویسی می توانید موضوعاتی مانند  فیزیک، ریاضی و حتی راه اندازی استارت آپ هم مشاهده کنید.

۴ – Google Code University

Google-Code-University-Google-Code-520x93

Google و code دو مفهمومی هستند که با هم عجین شده اند! این سرویس رایگان google آموزش های جالبی برای شما خواهد داشت، مخصوصا اگر یک Android کار باشید! البته منابع خوبی هم راجع به distributed systems و web security می توانید از ان پیدا  کنید.

۵ – Mozilla Developer Network

آموزش طراحی وب سایت

Mozilla چند چیز راجع به وب می داند … شاید هم چندین چیز …. نتیجه این دانش وب سایتی برای آموزش رایگان برخی تکنولوژی های تحت وب است.

۶ – html5Rocks

html5rocks

یک منبع خوب از آموزش ها و پست های بلاگ در رابطه با HTML5

7 – The Code Player

Learn-HTML5-CSS3-Javascript-video-style-tutorials-TheCodePlayer-520x217

اگر دوست دارید با نگاه کردن به کدنویسی دیگران کدنوشتن را یاد بگیرید،اینجا محلی برای شماست.

۸ – Code Academy

Learn-to-code-Codecademy-520x220

code academy زمانی به شهرت رسید که Michael Bloomberg شهردار NYC در تویتتر خود استفاده از اون رو برای آموزش کدنویسی انتخاب کرد. در این وبسایت علاوه بر آموزش کدنویسی میتوانید کدهایتان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. code Academy برگزار کننده ی code year  نیز است.

۹ – Khan Academy

شاید Khan Academy کمتر از بقیه وب سایت ها نیاز به توضیح داشته باشد. آموزش های این آکادمی سطح بالایی دارند و به زبان های بسیاری ترجمه شده اند از جمله فارسی.

۱۰ -Eloquent JavaScript

ejs1-220x290

 

Eloquent JavaScript یک کتاب online رایگان برای آموزش JavaScript است.

۱۱ -  Ruby Koans

ruby

یک منبع خوب برای آموزش رایگان و online زبان برنامه نویسی Ruby.

12 - learn Code The Hard Way

thw

این وب سایت که فعالیت خود را با ارائه آموزش ها و انتشار  E-bookهای زبان برنامه نویسی Python آغاز کرد، هم اکنون زبان های زیادی را پشتیبانی می کند.

۱۳ -  Stack Overflow

Stack-Overflow-220x70

هر چند stack overflow یک وب سایت اموزشی نیست ، ولی یک از پرطرفدارترین تالارهای گفتگو در رابطه با برنامه نویسی است. با نحوه جستجو بسیار راحت آن می توانید هر آنچه که بدنبال آن هستید را از میان میلیون ها سطر اطلاعات موجود بدست بیاورید.

۱۴ – CoderDojo

این وب سایت را بیشتر برای سوزاندن دل خواننده های این پست معرفی می کنم! coderdojo به معرفی مکان هایی می پردازد که افراد برای آموزش، توسعه و خلاقیت در حوزه  برنامه نویسی کنار هم جمع می شوند. می توانید در Dojoهای مختلف شرکت کنید و یا یک Dojo جدید ایجاد کنید. البته یک منبع علمی خوب هم در آن یافت می شود.

۱۵ – O’Reilly

oreilly

O’reilly یکی از ناشران بزرگ کتاب های برنامه نویسی است . این انتشارات علاوه بر انتشار کتاب، برخی کورس های online رایگان برای طرفداران خود برگزار می کند.

۱۶ -Scratch

scratch یک برنامه رایگان است که توسط مهندسین MIT توسعه یافته است. این نرم افزار به والدین کمک می کند که به کودکان خود برنامه نویسی را بیاموزند.

۱۷ - Apple Developer

appledeveloper

اگر  توسعه برنامه های تحت ios را می پسندید، مستندات ارائه شده از سوی خود Apple مطمئنا برای آغاز عالی خواهد بود.

 ۱۸ - Android Developer

وبسایت توسعه دهندگان اندروید Google، علاوه بر ارائه ویدیوهای جدید از Google i/o به ارائه ی تمرین های مختلف توسعه برنامه های کاربردی اندرویدی می پردازد.

۱۹ -+Mobiletuts

tuts-520x173

این وبسایت به شما کمک می کند، تکنولوژی های برنامه نویسی برای گوشی های موبایل را بیاموزید.

۲۰ – Programr

programr روشی متفاوت برای آموزش را ابداع کرده است. برای مطالعه مصاحبه کامل با پدیدآورنده ی این وبسایت این لینک را دنبال کنید.